KONTAKT

Centrum Ogrodnicze Plant

ul. Jawornicka 50

60-161 Poznań

Zobacz mapkę dojazdowąwięcej

_______________________

 

 

Zeolit

do kupienia w Centrum Ogrodniczym Plant

Zeolit to naturalnie występujący minerał, który, mimo, że wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu już od wielu lat, ciągle stanowi nowość i zagadkę w ogrodnictwie. Jak to bowiem możliwe, że ten biały proszek, który nosi drugą nazwę „cud dla roślin”, może powodować tyle dobrego naszym cennym nasadzeniom i trawnikom.

Dzięki swoim właściwościom oraz strukturze Zeolit zapobiega skutkom przesuszenia lub przelania roślin. Jest to szczególnie cenna właściwość dla trawników, które cierpią niedobory wody podczas suchej wiosny i lata. Wymieszanie z wierzchnią warstwą ziemi minerału lub wykonanie drenażu z grubszej frakcji spowoduje, że trawnik będzie w lepszej kondycji. Zeolit magazynuje bowiem nadmiar wody i oddaje go systematycznie w trakcie wysuszania gruntu.

Jest nieoceniony przy przesadzaniu roślin czy sadzeniu roślin młodych. Nadszarpnięty system korzeniowy musi mieć czas na regenerację. W tym czasie rośliny gorzej pobierają wodę. Skuteczność jej pobierania poprawia zeolit. Mało tego, pozostaje on w podłożu, służąc roślinie swoimi właściwościami przez cały czas.

Rośliny o wiele lepiej rosną w podłożu z dodatkiem zeolitu. Ma bardzo cenną właściwość pochłaniania i magazynowania związków mineralnych oraz oddawania ich w porcjach przez dłuższy czas. Zapobiega to przenawożeniu roślin, zasoleniu gleby oraz wymywaniu składników pokarmowych podczas intensywnych opadów. Wpływają tym samym na zwiększenie dostępności składników dla roślin.

Jeżeli na rabatach lub trawniku pojawia się skrzyp, to znak, że gleba jest kwaśna, co niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin (wyłączając oczywiście rośliny kwasolubne). Dodanie zeolitu do podłoża, zmniejszy jego kwasowość.

Metale ciężkie wpływają źle nie tylko na organizm ludzki, ale także na rośliny. Rośliny czerpią z podłoża pokarm. Jeżeli będzie ono zanieczyszczone metalami ciężkimi (co obecnie jest niestety bardzo częste), ich wpływ odbije się na wyglądzie, rozwoju czy zimowaniu naszych roślin. Roślina osłabiona będzie podatniejsza na choroby, szkodniki, więdnięcie i wymarzanie. Tu też z pomocą przychodzi zeolit – dzięki swoim właściwościom absorpcyjnym, wiąże metale ciężkie, izolując je niejako od rośliny.

Zeolit jest odpowiedzią dla wszystkich, którzy chcą uprawiać swoje warzywa i owoce w sposób ekologiczny.Zmniejsza bowiem zawartość azotanów w owocach i warzywach.

Przyspiesza również kiełkowanie nasion, szczególnie podczas niekorzystnych warunków pogodowych.

Zeolit jest dostępny w kilku frakcjach, które mają różne zastosowania.

            

 dekoracyjna wyściółka

 warstwa drenażowa

grys do akwarium

 dodatek do nawozów

 składnik żwirków dla kotów

 

 domieszka do podłoża

 piaskowanie trawnika

 

 dodatek do nawozów